Wednesday, June 28, 2017

5 gyakori tévhit a boka sérülések kezelésével kapcsolatban


Ha bokasérülést szenvedtél, nagy valószínűséggel már sokféle információt halottál arról, hogy mit tegyél és mit ne tegyél ilyen esetben. Míg néhány tanács teljesen ártalmatlan, vagy akár még hasznos is lehet, mások többet árthatnak, mint gondolnád. Tegyünk rendet a kérdésben: íme 5 dolog, amit hallhattál a bokasérülésekről és kezelésükről – de vajon valóban jótékonyak?

1. Csak játssz, míg el nem múlik a fájdalom

Amikor olyan sérülésről van szó, mint például egy bokaficam, néhány sportolónak az az elképzelése, hogy a fájdalom elviselése erősebbé teszi őket, és ha rákényszerítik a sérült bokát a további mozgásra, akkor ezáltal erősebb lesz. Ez nem igaz. Ha sérülten  használjuk a bokánkat, az gyengíti az ízületeket, megnyújthatja, meggyengítheti, vagy akár  el is szakíthatja az ínszalagokat, és ezáltal a sérült területet pedig még instabillabbá válhat. Sajnos ez a „módszer” még súlyosabbá tehet olyasvalamit, ami kezdteben csak egy egyszerű ficamnak indult. Egy instabil boka botláshoz, eséshez, sőt, akár csonttöréshez is vezethet. Így ahelyett, hogy csak néhány játékból esnénk ki, az egész szezonból is kikerülhetünk.
Ezzel a felfogással együtt jön az a nézet is, hogy amikor a fádjdalom kezd elmúlni, akkor viszatérhetünk a megszokott tevékenységekhez. Ez szintén nem igaz. Lassan kell visszaszokni a szokványos tevékenységeinkhez, komoly boka sérüléseknél pedig különösen oda kell figyelnünk.



2. Egyáltalán ne használjuk a sérült bokát

Ha egyáltalán nem használjuk a sérült bokát, az az érem teljesen másik oldala a „fájdalommal játszani” filozófiával szemben. Hogy meddig és mennyit érdemes a bokát pihentetni, az valójában a sérülés súlyosságától függ. Egy orvos felkeresése könnyen segíthet a megfelelő diagnosztizálásban. Például, egy enyhébb bokaficamnál az orvos  valószínűleg ismét engedélyezi a lábra állást 3 napon belül. Súlyosabb ficamnál egy rögzítő sínt kaphatunk, hogy a bokát rögzítsük. Lehet, hogy még mankó használatát is javasolni fogják.

Azonban, még egy eltört, vagy egyéb úton súlyosan sérült bokával sem valószínű, hogy az orvosod azt szeretné, hogy csak egész nap üldögélj és ne használd a bokádat. Lehet, hogy kezdetben olyan terápiát kell alkalmaznod, ahol csak korlátozottan tudod majd használni a bokádat, egy szakértő jelenlétében. Sőt, az is lehet, hogy az első néhány alkalommal nem is fogsz egyáltalán súlyt helyezni rá. Azonban a boka használatának teljes kikerülése a végleges gyógyulásig merevséget, vagy egyéb problémákat okozhat, ami még nehezebbé teszi a rehabilitációt. A leggyorsabb gyógyulásért bizonyosodjunk meg, hogy mindig az orvosunk előírását követjük.

3. Néhány ember úgyis megfogja sérteni a bokáját, akármit is tesz

Míg vannak emberek, akik hajlamosabbak bokaficamra, vagy egyéb bokasérülésekre, sokmindent tehetünk azért, hogy csökkentsük a sérülés esélyét. Ezek akkor is működnek, ha gyenge bokád van, vagy ha már szenvedtél korábban bokasérüléstől.

- Viselj bokasínt, amikor nehéz fizikai munkát végzel. Ezt általában csak akkor ajánlják, amikor már volt korábbi sérülés, vagy ha esetleg van más ok arra, amiért hajlamosabbak vagyunk a boka sérülésre.
- Viselj kényelmes cipőt, ami alkalmas az adott tevékenységre. Bizonyosodj meg arról, hogy a cipő jó állapotban van. Kerüld az olyan cipők viselését, amin a sarok oldala kopott.
- Edzz rendszeresen, hogy jó formában maradj. Ebbe bele tartozik az egészséges táplálkozás is, hogy az egészséges testsúlyt is megtartsd.
- Kerüld a fizikai munkát, amikor fáradt vagy, vagy fájdalmad van. Lassan szoktasd a tested bele egy újonnan kezdett sportba.
- Amikor lehetséges, akkor fuss egyenletes felszínen. Nagyobb valószínüséggel fogod kificamítani, vagy megsérteni a bokád, ha egyenletlen felszínen futsz,
- Kerüld a nedves felületeken való futást.
- Ha megsérült a bokád, bizonyosodj meg arról, hogy rendesen meggyógyult, még mielőtt újra intenzív mozgásba kezdenél.

Természetesen ha elővigyázatos vagy, még akkor is megsérülhet a bokád. Például ha előzölegkificamítottad már, vagy volt más bokasérülésed, nagyobb valószínűséggel fogsz újra bokaficamot kapni. Azok az emberek, akik olyan sportokban vesznek részt, ahol futnak, ugranak, vagy gyorsan váltanak irányt, úgyszintén nagyobb eséllyel fognak bokasérülést szenvedni. Ebbe bele tartoznak az olyan sportok, mint a foci, tenisz, kézilabda és kosárlabda.

4. Nem lehet olyan komoly – csak megrándult séta közben

Míg a legkomolyabb sérüléseket sporttal fűzik össze, egy törött boka még akár annak is lehet az eredménye, ha egyszerűen csak sétálunk. Ne feltételezzük, hogy egy sérülés nem komoly csak azért, mert nem csináltunk semmi megeröltetőt. Ezen felül sose feltételezzük, hogy csak azért mert még tudunk járni, a boka sérülés nem komoly.

5. Tegyük a bokát meleg vízbe

Míg a meleg víz jó érzés lehet a sérült bokának, egyúttal a véráramlat is megnő a területen, ami tovább növesztheti a duzzadást. Míg a melegségnek megvan a helye a boka merevségének és fájdalmának oldásában, érdemes addig várni vele, amíg le nem megy a duzzadás. Egy doktor segíthet annak megértésében, hogy mikor helyénvaló a hővel való kezelés.

Ahelyett, hogy hővel kezelnénk a sérült bokát közvetlen a sérülés után, használjunk jeget és leszorítást egy otthoni kezelés során. Fejezzünk be bármiféle cselekvést, amit éppen csináltunk és pihentessük a bokát. Lehet, hogy csak egy-két napig kell pihentetni a bokát, de az is lehet, hogy több hétig. Ez tényleg a sérülés mértékétől függ.

Amíg pihentetjük a bokát, jegeljük. Ez segít megszüntetni a duzzadást és fájdalom csillapítóként is működik. Sose rakjunk jeget közvetlen a bokára. Ehelyett tekerjük be a jégtáskát egy törülközőbe és helyezzük rá a sérült területre. Hagyjuk rajta a jeget körülbeül 15-20 percig.

Emellett megfelelő stabilitást nyújt egy szorító kötés feltekerése a sérült boka köré. A kötés támogatást nyújthat, azonban ne legyen túl szoros.

A megemelés az utolsó része a boka otthoni kezelésének. Polcoljuk fel a bokánkat egy székre úgy, hogy magasságban a szív felett legyen. Rakhatunk egy párnát is a boka alá, hogy kényelmesebb legyen és hogy elég magasan legyen a boka. A felpolcolás segíthet a duzzadás redukálásán.

Természetesen, ha a boka nyilvánvalóan törött, vagy másképpen súlyosan sérült, azonnal orvoshoz kell menni.

Ha bokaficamot, vagy más bokasérülést szenvedtél vedd fel velünk a kapcsolatot. Különféle Mueller termékeink segítenek a sportba való visszaállásban és biztos védelmet nyújtanak számodra.









1 comment: